H PareaΦόρουμΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

Amy Winehouse: Back to Black!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Glukia Amartia
Adminnistrator
Adminnistrator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1221
Τόπος : ellada
Registration date : 19/07/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Amy Winehouse: Back to Black!   25/8/2008, 12:21 am

Τεράστια τατουάζ (που θυμίζουν ναύτη!), piercing, κότσος-σφηκοφωλιά, άφθονο eye-liner και μια οστέινη σιλουέτα, που παραπέμπει σε νευρική ανορεξία.

Όποια κι αν είναι η γνώμη σου για την Amy Winehouse, δεν μπορείς να το αμφισβητήσεις: διαθέτει ξεχωριστή φωνή, ξεχωριστή παρουσία και ένα άλμπουμ που σαρώνει στα τσάρτ όλου του πλανήτη.
Όταν κυκλοφόρησε το πρώτο της άλμπουμ Frank (2003) άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.

Η φήμη της απογειώθηκε με το δεύτερο, Back To Black (2006), που την έκανε διάσημη και στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Γράφει η ίδια τα κομμάτια της και όταν τραγουδάει για Rehab (αποτοξίνωση), καταλαβαίνεις ότι δεν πρόκειται για κάποιο αθώο κοριτσάκι...
Είναι σαν εξορκισμός, λέει η ίδια για τη διαδικασία της σύνθεσης, τα βγάζω όλα εκεί. Αν δεν είχα αυτό το μέσο να περιγράψω τις εμπειρίες μου, θα ήμουν χαμένη.
Δηλωμένη αλκοολική, η δεσποινίς Winehouse (τι περίμενες μ΄αυτό το επίθετο;!) δεν άργησε να γίνει ιδιαίτερη περίπτωση στη μουσική βιομηχανία.
Πολλοί μιλάνε για αμεσότητα στα κομμάτια τους ή για μια αυτοβιογραφική διαδικασία. Τέτοιες λέξεις αποκτούν άλλο νόημα δια στόματος Amy, που ξορκίζοντας τους προσωπικούς της δαίμονες και όντας - χειρουργικά - ειλικρινής, φτιάχνει μικρούς ύμνους, που αγγίζουν τα μεγάλα ακροατήρια.
Για την Amy το τραγούδι δεν είναι κάποιος μηχανισμός άμυνας στη σκοτεινή πλευρά της ζωής. Είναι η ίδια της η ζωή: Πάντα θέλω να αισθάνομαι κάτι. Γιατί ξέρω ότι μπορώ να γράψω ένα τραγούδι και να το βγάλω από μέσα μου, όταν η κατάσταση γίνεται χάλια. Καταλαβαίνω πολύ καλύτερα τον εαυτό μου αφού έχω γράψει ένα τραγούδι για κάτι.
You Know I’m No Good, Back To Black... Η Amy δεν είναι μια (ακόμη) λευκή που τραγουδάει σαν μαύρη. Με όπλο την ακουστική κιθάρα της σε μια εποχή φορτωμένων, καλογυαλισμένων παραγωγών, εκείνη με τη βοήθεια των Salaam Remi και Mark Ronson (Lily Allen, Robbie Williams, Christina Aguilera), επανέφερε την απλότητα και την καθαρότητα των 60s. Έτσι έκανε τους ειδικούς να μιλάνε για μια άξια διάδοχο της Aretha Franklin ή των Supremes.
Το Φεβρουάριο του 2007 βραβεύτηκεστα BRIT Awards. Τραγούδια της έχουν διασκευάσει συγκροτήματα όπως οι Girls Aloud, Arctic Monkeys, αλλά και ο μέγας Prince (Love Is A Losing Game).

Το 4ο σινγκλ από το δίσκο Back To Black τιτλοφορείται Tears Dry On Their Own.

Και έπεται συνέχεια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

Amy Winehouse: Back to Black!
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΨYXAΓΩΓΙΑ/ΖΩΗ/ΥΓΕΙΑ :: ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ :: ΜΟΥΣΙΚΑ ΝΕΑ-
Μετάβαση σε: